Трънчанинът Константин Байкушев поставя началото на картографирането на горски територии в България
Начало на картографиране на горски територии в България поставя 27-годишния тогава лесовъд инженер Константин Байкушев, който изработва собственоръчно през далечната 1894 година в качеството му на горски инспектор в някогашния Татар-Пазарджикский окръг, карта в мащаб 1: 42000. Едва 45 години по-късно след нея е издадена и първа държавна горска карта на България. В продължение само на няколко години младият и високообразован инженер Байкушев написва и издава 3 книги: „Лесовъдство”, част I, 1889 година, считана за първата книга по лесовъдство в България; „Нашите гори”, 1892 година и „Т. Пазарджикский окръг в горско отношение”, 1895 година с известната цветна карта към нея, изготвена през 1894 година, пише sedmicanagorata.eu.
Днес се навършват 158 години от рождението на инженер Константин Байкушев. Той е роден на 10 февруари 1867 година в град Трън. В началото на XX-ти век създава службата по укрепване и залесяване в България. Константин Байкушев пръв открива и описва през 1897 година вековната черна мура в местността “Бъндерица” в Пирин, която по-късно е наречена на негово име – Байкушева мура. Надморската височина, на която расте Байкушевата мура е 1 930 метра. Възрастта на дървото е над 1 300 години и е с внушителната обиколка на ствола 7 метра и 80 сантиметра. Височината му е 26 метра, като е отбелязана и 1897 година, когато то е открито.
Константин Байкушев е ръководител е на българското горско дело и деен участник в горското законодателство. Като началник на горското отделение при Министерството на земеделието през 1907 година Байкушев посещава и допринася за изграждането на Градския парк в Разград. Огромни са заслугите му за уреждане на проблемите със собствеността на горите, за проучването и описването им. На неговата всеотдайност дължим първите залесявания в България, той внася семената и отглежда първите екзотични растителни видове, украсили градските паркове в София, Пловдив и Варна, край Княжево, край Стара Загора, в някои минерални курорти, в Боровец и другаде, припомнят от Изпълнителна агенция по горите.
Снимка: Zapadno.com – архив