Брезнишката гимназия поиска нови паралелки за чужди езици и програмиране, но образователна политика наложи промяна на план-приема

Ключови аспекти на държавния план-прием за учебната 2025/2026 година бяха обсъдени на заседание на Комисията по заетост към Областния съвет за развитие, което се проведе вчера в Областна администрация-Перник. Сред участниците в заседанието беше заместник-кметът на община Брезник Мария Добревска, предаде репортер на Zapadno.com.

В началото на заседанието заместник-областният управител на област Перник Симеон Гебов отбеляза, че държавният план-прием за новата учебна година е от съществено значение не само за образованието, но и за бъдещето на младежите. „В условията на бързо променящия се пазар на труда от изключителна важност е подготвянето на учениците за реалностите, с които ще се сблъскат. Трябва да работим заедно и да осигурим подходящи образователни възможности и квалификации, които да отговорят на нуждите на икономиката и обществото“, каза Симеон Гебов.

Началникът на Регионално управление на образованието-Перник Ваня Коконова отбеляза, че предложеният държавен план-прием за следващата учебна година е подчинен на няколко фактора. „Това са заявките на работодателите, с които сме се съобразили. Потребностите на пазара на труда. Вие казахте, че бързо се развива пазарът на труда. За нас разбира се е доста трудно да предвидим какви ще са точно потребностите след 5 години. Но все пак на база прогнозни изследвания сме се съобразили и с това. Предложението е съобразено с всички стратегически документи за икономическо развитие на общините и на областта. Съобразили сме се естествено с възможностите на училищата, защото те не са неограничени. И не на последно място с желанията на учениците и родителите“, каза Ваня Коконова. Тя добави, че предложението за държавния план-прием на Регионалното управление на образованието вече е съгласувано и одобрено от Министерство на образованието и науката.

Експертът в Регионално управление на образованието-Перник Росица Симеонова представи обобщеното предложение за държавния план-прием за учебната 2025/2026 година. „Както винаги ние стъпваме на анализ на реализирания прием за учебната 2024/2025 година. От слайда, който ви показвам е дадена информация от общия брой паралелки, които са утвърдени за настоящата учебна 2024/2025 година и реализирания прием“, каза Росица Симеонова.

За настоящата учебна година утвърдените паралелки в област Перник са общо 43, а реализираните са 41. От реализираните 26 са професионални и 15 са профилирани. STEM паралелките са общо 30,5, от които професионални са 20,5 и 10 профилирани. Приоритетните професии с очакван недостиг на пазара на труда са 9.

През настоящата учебна година в средно училище „Васил Левски“ в град Брезник са реализирани две паралелки – „Софтуерни и хардуерни науки“ и профил „Предприемачески“. За учебната 2025/2026 година от училището са направили предложение за прием по професия „приложен програмист“, по която е имало прием през предходните учебни години и „чужди езици“. „Но тъй като политиката на министерството е да се дава възможност за прием по професии в STEM направление и хуманитарни науки след допълнителни консултации училището направи предложение за хуманитарни науки, което разбира се бе подкрепено и от Регионалното управление на образованието“, отбеляза експертът Росица Симеонова. Тя добави, че това е новото от предложенията, които училищата в региона са направили от миналата и за следващата учебна година.

Отношение по темата взе началникът на Регионално управление на образованието-Перник Ваня Коконова. „Тук бих искала да благодаря на госпожа Добревска, тъй като Община Брезник ни помогна да стигнем до съгласие. Освен, че е такава политиката на министерството, ние преценихме че училището няма готовност за чужди езици, пък и Общината не подкрепи тази идея. Така че след доста дискусии и дебати, да не кажа нещо тежко, успяхме да стигнем до споразумение за хуманитарни науки със засилено изучаване на български език и философия“, каза Ваня Коконова. Началникът на Регионалното управление на образованието-Перник добави, че за да бъде удовлетворено искането на гимназията в Брезник за паралелка за „чужди езици“ е трябвало да отпадне една такава паралелка от гимназията с преподаване на чужди езици „Симеон Радев“ в Перник. „Тук искам да кажа, че имаме целева стойност 4 паралелки „чужди езици“. За да удовлетворим искането на Брезник трябваше да извадим една паралелка на ГПЧЕ, за да я дадем на Брезник, което ни се стори твърде неприемливо“, каза още Ваня Коконова.

Миналата година предложението за средно училище „Гео Милев“ в град Трън е било за профил „Предприемачески“. Паралелката с този профил е реализирана. За новата учебна година предложението е за прием в паралелка по софтуерни и хардуерни науки.

В края на заседанието предложеният държавен план-прием за учебната 2025/2026 година беше приет единодушно.

Снимка: Zapadno.com – архив

Виж също...

Loading...