Трънска памет: Днес се навършват 117 години от рождението на писателката и преводачка от Трън Жана Николова-Гълъбова
На 22 февруари 1908 година в Трън се ражда известната българска писателка и преводачка Жана Николова-Гълъбова. Тя е третото дете в семейството на Георги п. Николов, учител и директор на Трънската гимназия по това време, и художничката Мария Николова, съобщи Общински исторически музей-Трън.
През 1911 година семейството се премества в Цариброд, където Жана завършва първоначалното си образование. Баща и поема управлението на третокласното училище в града, което през учебната 1914/1915 година по негова инициатива, е официално преименувано в Царибродска непълна смесена гимназия. След Ньойския договор Георги п. Николов се премества със семейството си в София. Там, във Втора девическа гимназия, Жана завършва средното си образование. Изключително умна и талантлива, тя печели стипендия за даровити учителски деца и в периода 1926 – 1931 година следва немска и класическа филология в Софийския университет, а след това специализира философия в Йена, Франкфурт на Майн и Мюнхен. След завръщането си от Германия учителства за кратко в Пловдив и София, а през 1936 година е избрана за редовен преподавател по немски език и литература в Софийския университет. Така Жана Николова става първата жена преподавател в Софийския университет и първата дама в България, посветила се на науката. За съжаление през 1944 година новата власт не толерира немското и образование, обявена е за „враг на народа“ и е уволнена. Това не сломява силния ѝ дух и тя се отдава на самостоятелна научна дейност – пише учебници, студии, монографии, продължава да работи в областта на литературната теория и критика, на философията и есеистиката, на превода и лексикографията. През 1948 година се омъжва за професор Константин Гълъбов – филолог, писател и публицист, с когото съвместно създават и два фразеологични речника. За себе си тя казва: „Аз съм много силен човек и нищо досега не е успяло да сломи идентичността ми преди всичко на човек и на човек на перото и науката“.
Отличена е с орден „Свети Свети Кирил и Методий“ I степен. Носителка е и на орден „Стара планина“ II степен, по повод 90-годишния и юбилей, за заслуги към Република България. През 1999 година Жана Николова-Гълъбова получава титлата „Доктор хонорис кауза“ на Българската академия на науките за огромния ѝ принос за развитие на обществените и хуманитарните науки в България.
По повод 100 години от рождението и писателят Александър Шурбанов казва за нея: „Във всичко, което правеше, дори в ежедневното общуване, влагаше душата си. … с не слизаща от лицето и лъчезарна усмивка. Хубава, все още хубава (хубостта и извираше отвътре). Протягаше с радост ръце към този, към онзи. И за всекиго имаше специални думи – не общи, не дежурни, а лични“.
Жана Николова-Гълъбова умира в София на 14 октомври (Петковден) 2009 година на 101-годишна възраст.
Снимка: Държавен архив-Перник