Новият директор на музея в Трън е с корени от Трънския край и гледа на работата като на мисия
От месец февруари тази година Общински исторически музей-Трън вече има новоназначен директор. Това е доктор Милена Катошева от Перник, която има родословни корени от Трънско, предаде репортер на Zapadno.com.
В последните 5 години Община Трън проведе конкурси за назначаване на директор на Историческия музей в крайграничния град. Конкурсите завършваха без успех по една или други причина. Последният конкурс, който бе обявен през есента на 2024 година е бил успешен и това вече се забелязва от обществеността в Трънско, а и не само в този край на България. Общински исторически музей-Трън вече има свое присъствие в социалните мрежи чрез специално създадена Фейсбук страница. Това бе и причината Zapadno.com да потърси новия директор на музейната институция в Трън доктор Милена Катошева за опознавателно интервю, чрез което читателката аудитория и трънчани да научат за новия ръководител в общината.
Zapadno.com: От къде сте и какъв е професионалният Ви път досега, госпожо Катошева?
Доктор Милена Катошева: Родена съм и живея в Перник, но моите корени по бащина линия са от Трънския край. С него са свързани детските ми спомени, а и колкото и банално да звучи – закърмена съм с обичта към Трънско, защото и моите родители, и дядо и баба милееха за този край и използваха някога всяка възможност да прекарваме време на село. Затова не е случайно, че избрах да продължа именно в тази посока своя професионален път, започнал преди десет години в Националния литературен музей в София, като главен уредник в къща музей „Димитър Димов“. В последните две години бях главен асистент в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей към БАН.
Zapadno.com: Кога встъпихте в длъжността „директор на Общински исторически музей-Трън“?
Доктор Милена Катошева: Заемам тази позиция от началото на месец февруари, след успешно защитена концепция за дейността и развитието на музея през следващите 5 години. Тук искам да отбележа нещо важно – не приемам тази работа просто като длъжност. За мен музейната работа е мисия. Наред с всички задължения и отговорности, произтичащи от встъпването в длъжност, приемаш и мисията на институцията Музей като своя. А мисията на Музея е да служи на обществото.
Zapadno.com: Какво Ви мотивира да участвате в конкурса за директор?
Доктор Милена Катошева: Да, това е много хубав въпрос! В нито една концепция не може да се опише мотивацията, която подтиква човек да направи такава крачка. Трън и трънският регион имат интересна история и богато материално и нематериално наследство. На територията на общината се намират недвижими културни ценности с категория „местно“ и „национално“ значение; природни забележителности, защитени местности и редки представители на флората и фауната. Да добавим и ярките личности, допринесли за развитието на града и прославили името му далеч извън пределите на България.
За цялото това богатство трябва да бъдат положени необходимите адекватни грижи, за да бъде изследвано, добре съхранено и представяно пред публика чрез различни по вид преживявания за обучение, развлечение, размисъл и споделяне на знания.
Zapadno.com: Откакто сте директор на музея в Трън, институцията има Фейсбук страница с интересни публикации, свързани с Трънския край. Какви други цели сте поставили за развитието на музея в Трън?
Доктор Милена Катошева: Днес най-бързият начин да достигнеш до публиката е чрез социалните медии. Фейсбук страницата на музея, според статистиката, вече се радва на интереса на близо 300 последователи. Надявам се да успеем да задържим и да повишим този интерес и все повече потребители да намират по нещо за себе си в информацията, която споделяме. Исторически музей – Трън вече има и интернет страница, която скоро ще бъде достъпна за всеки. Усилията на екипа ще бъдат насочени към реализиране на основните музейни функции и разгръщане на потенциала на работещите към момента обекти от структурата на Исторически музей – Трън: Музей на бусинската керамика и Музей на киселото мляко. За тази цел започва преглед и оценка на състоянието на движимите културни ценности и пълна инвентаризация на музейните фондове. Паралелно с нея ще извършим и дигитализация на културните ценности и изготвянето на научни паспорти и електронни описи. Ще предприемем мерки и за решаване на най-належащите проблеми, свързани със сградния фонд и материалната база.
Zapadno.com: Какво да очакват трънчани и гости на Трън в най-скоро време от Общински исторически музей-Трън? Какви ще са планираните предстоящи инициативи?
Доктор Милена Катошева: През април 2025 година се навършват 110 години от рождението на Петър Гигов – известният майстор грънчар, прославил красотата на бусинската керамика по света. Това е хубав повод не само да припомним за живота му, но и да представим пред публика непоказвани досега керамични съдове от фонда на музея. Ще започне и подготовката за създаване на постоянна експозиция на Историческия музей в града. Във връзка с това, музеят ще обяви дарителска кампания за обогатяване на фонда с движими културни ценности – фотографии, документи, предмети от бита и други. Планираме скоро жителите и гостите на Трън да могат да видят и гостуващи изложби от други музеи в страната. През ноември предстои да отбележим и 140 години от Сръбско-българската война. Знаете, че в центъра на Трън се намира паметник на загиналите в Боя при Трън и село Врабча от 3 – 4 ноември 1885 година над 60 офицери и войници.
В публикацията са използвани снимки от Милена Катошева и архива на Zapadno.com