Дават на граничните полицаи в Трънско допълнителни правомощия, с които да прилагат принудителни мерки, но след законови промени
По-рано тази седмица Министерският съвет одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България. Приетите изменения целят синхронизиране на документа с Директива /ЕС/2021/1883 на Европейския парламент и на съвета от 20 октомври 2021 година, визиращи условията за влизане и пребиваване на граждани на трети държави за целите на висококвалифицирана трудова заетост и за отмяна на Директива 2009/50/ЕО на Съвета. В тази връзка е предвидена законова възможност за смяна на работодателя след изтичане на първите 12 месеца на висококвалифицирана заетост, смяна на заеманата от притежателя на Синя карта длъжност, включително и извършване на конкретна служебна работа от притежателите на тази карта, издадена в друга държава членка, без да се изисква друго разрешение, освен „Синя карта на ЕС“ и редовен паспорт, съобщиха от правителствената информационна служба.
Променят се условията за влизане и престой на граждани на трети държави с цел заетост на сезонни работници. След получаване на документ за пребиваване се въвежда възможност за удължаване на срока на пребиваване на чужденец за срок до 90 дни. Разширява се приложеното поле на Закона за чужденците в Република България с разписана процедура за предоставяне на право на пребиваване у нас на чужденци „специализанти“.
Оптимизира се процедурата по представяне на право за продължително пребиваване на инвеститори. Въвеждат се нови условия за разрешаване на пребиваване на основание, свързано с представени документи за годишен оборот най-малко на 500 хиляди лева или тяхната равностойност във валута за период от 2 години преди регистрацията на търговското представителство на чуждестранното дружество в България. Предвижда се също и разрешение на това основание да могат да получат до двама представители.
Подобрена е процедурата по взаимодействие на компетентните държавни структури, ангажирани в процеса на издаване на съответния тип разрешения за пребиваване.
Предвидена е възможност Главна дирекция „Гранична полиция“ да налага принудителни административни мерки спрямо граждани на държави членки на Европейския съюз, каквато към настоящия момент липсва в Закона за влизането, пребиваването и напускането на Република България за гражданите на Европейския съюз и членовете на техните семейства. Въвеждат се изискванията на Регламент ЕС 2016/399 на Европейския парламенти и на Съвета относно Кодекс на Съюза за режима на движение на лица през границите (Кодекса на шенгенските граници), в който е предвидено премахване на граничния контрол на лица, които пресичат вътрешните граници между държавите членки и са установени правила за граничния контрол на лицата, които пресичат външните граници на Съюза. След 31 март 2024 година тези правила са пряко приложими за Република България. Съгласно регламента, престоят на граждани на трети страни на територията на Република България започва да се счита за престой на територията на Шенгенското пространство и в тази връзка със законопроекта е предвидено общо правило за престой съгласно Кодекса на Шенгенските граници.
Във връзка с одобрения с решение на Министерския съвет модел за централизирана персонализация на български лични документи, е предвидена промяна на Закона за българските лични документи, свързана със синхронизирането на отделни разпоредби от закона с относимо европейско законодателство, а и с промяната на модела, при който ще се персонализират заявените лични документи.
Гранично полицейско управление-Трън охранява участък от държавната граница с Република Сърбия от 396 до 316 гранична пирамида с обща дължина от 62 километра и 87 метра, от които 1 километър и 640 метра по коритото на река Ябланица. В зоната за отговорност на участъка се намира граничен контролно-пропускателен пункт „Стрезимировци“. Пунктът е основан през декември 1968 година. Чрез него се осъществява най-пряка връзка с Южна Сърбия по международен второкласен път 63. Граничното полицейско управление в Трън е структура към Регионална дирекция „Гранична полиция“-Драгоман, отговаряща за осъществяване граничния контрол на българо-сръбската граница, която е външна граница на Европейския съюз с обща дължина 364 километра. Подготвяните промени в Закона за чужденците в Република България и по-конкретно в частта за налагане на административни мерки, касаят и граничните полицаи в Трънско заради външната граница на Европейския съюз, която охраняват.
Снимка: Zapadno.com – архив