В чест на битката край Брезник отпреди 140 години и Сръбско-българската война организират национален ученически конкурс, творбите ще бъдат отпечатани в книжка
Национален ученически конкурс за есе, разказ, стихотворение и рисунка обявяват от Община Брезник и Общински исторически музей-Брезник, съобщават от общинската администрация.
Конкурсът е посветен на 140-годишнината от Сръбско-българската война и боя на Брезнишкия отряд на 6 ноември 1885 година край Брезник. „Всеки град, всяко село има своите герои. Разкажете за тях“, отбелязват организаторите. След журиране рисунките и писмените разработки ще бъдат отпечатани и публикувани в отделна книжка. Всеки автор ще получи екземпляр от нея. Книжката ще бъде издадена до 30 октомври на хартия и онлайн.
Крайният срок за изпращане на творите е до 15 август. Те трябва да бъдат придружени със снимка на авторите, която ще бъде публикувана в книжката. Участниците трябва да посочат трите си имена, възраст, училище, телефон, електронна поща и адрес за кореспонденция. Творбите се приемат в Общински исторически музей-Брезник, който се намира на улица „Борис Калев“ № 1 в град Брезник или на електронна поща: mmbreznik2@abv.bg.
Zapadno.com припомня, че по време на войната отпреди 140 години важна роля е изиграла битката край Брезник. В ранното утро на 6 ноември 1885 година командирът на Радомирския отряд капитан Стефан Кисов насочва войниците си към височините Свети Никола и Света Троица, южно от Брезник, заети от сръбския ариергарден батальон с една батарея. Започнал по пладне, боят приключва три часа по-късно с пълен разгром на Радомирския отряд. В убити, ранени и пленени загубите на българите са около 300 души. От останалите Кисов успява да събере около 500 войници. С тях той отстъпва към Самоков, тъй като сръбската кавалерия в Перник прегражда пътя му към София.
През 2018 година на Бърдото се състоя възстановка на решаващата битка отпреди 138 години. Прочетете още по темата в публикацията: Битката край Брезник отпреди 133 години оживя на Бърдото пред стотици зрители – ВИДЕО + СНИМКИ.
Снимка: Zapadno.com – архив