Млади висшисти не са искали да работят в Община Трън, но пък 13 младежи, завършили в града миналата година са приети във ВУЗ-ове

Населението на община Трън наброява 3 450 жители по данни на служба „Гражданска регистрация и административно обслужване“, като младите хора от 15 до 29 година са общо 420 лица, от които 220 са мъже и 200 жени. Това става ясно от годишния отчет в изпълнение на общинския план за младежта през 2024 година на Община Трън във връзка с Националната стратегия за младежта (2021 – 2030 година), който предстои да бъде разглеждан на заседание на Общински съвет-Трън, предаде репортер на Zapadno.com.

От документа научаваме, че в единственото средищно училище в общината – средно училище „Гео Милев“, е назначен един образователен медиатор. Допълнително от 2024 година е назначен още един медиатор, който е от ромската общност и изпълнява функцията на посредник между семейството и училището, и е връзката между учителите, родителите и иституциите на територията на общината. Приети за обучение във висши учебни заведения и завършили от община Трън са 13 младежи.

Всяка година Община Трън предоставя възможност за професионална реализация и кариерно развитие на младежи от общината, завършили висше образование. За такива младежи от месец декември 2019 година е предоставена възможност за кандидатстване и започване на работа по „Старт в кариерата“ в общинската администрация на Трън, като през 2024 година няма назначено лице. Причината е липса на желаещи кандидати, пише в годишния отчет в изпълнение на общинския план за младежта през 2024 година на Община Трън във връзка с Националната стратегия за младежта (2021 – 2030 година).

Към 31 декември 2024 година безработните лица на възраст от 18 до 29 година, които са регистрирани във филиала на дирекция „Бюро по труда“-Перник, са общо 26 лица. От тях 15 са във възрастовата група от 20 до 24 години и 11 са на възраст от 25 до 29 години.

През 2024 година ръководството на Общината в Трън е осигурило заетост на 2 безработни лица на възраст от 18 до 29 година по линия на Национална програма „Активиране на неактивни лица“.

Отчетният доклад за миналата година е изготвен на базата на информация, която е подадена от службата „Гражданска регистрация и административно обслужване“ в Община Трън, училището в града, местното народно читалище „Гюрга Пинджурова-1895“, Център за обществена подкрепа „Дъга“, Център за социална рехабилитация и интеграция и Районно управление-Трън.

Снимка: Zapadno.com – архив

Виж също...

Loading...