Ловците в Трънско са озадачени: Популацията от дива свиня се изтегли от общината, а в същото време хищници бродят в изоставени къщи
Драстичното завишение в популациите на вълка и чакала ли е причината за прогонването на дивата свиня от ловностопанските райони, предоставени за стопанисване на ловците от ловно-рибарското сдружение в Трън? Отговорът на този въпрос търсят ловците, след като районът е напълно изчистен от Африканска чума по свинете, както от българска, така и от сръбска страна, но дивите свине са кът, съобщи Национално ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България”.
„Природата започва да ни показва, че ние невинаги се движим по правилата на това, което сме учили и това, което все още е написано в учебниците. Преди години в района на Трън беше изключителна рядкост да се появи чакал. Сега митът, че там където има вълци няма чакали е разбит. Вълците вървят наравно с чакалите.“, тревожно съобщава председателят на трънското ловно-рибарско сдружение Иван Искренов.
За председателя на трънското сдружение на ловците и риболовците Иван Искренов фактът, че на една и съща пусия е отстрелян вълк, а минута по-късно и чакал, буди не просто недоумение. След осмисляне на фактите, идват резонните въпроси за причините и тенденциите. Само за последните 2 месеца на 2024 година на територията на сдружение „Руй“ са отстреляни 24 чакала.
Повече от 100 камери има в ловищата на трънското сдружение, което стопанисва площ от 56 000 хектара. В община Трън се намират 80 километра от западната ни държавна граница. Голяма част от дружинките, ловуват на самата граница. Точно там още от края на октомври и през ноември се забелязват по 6 – 7 вълка, които се движат като глутница. Защо толкова рано, а не през януари – февруари, когато е знайно, че вълците правят глутници, се питат ловците. В селата Горна Мелна, Долна Мелна и Шипковица вълчи глутници са забелязани и в селски дворове на изоставени къщи.
В същото време в ловно-рибарското сдружение на Трън се вижда, как популацията на дива свиня е изтеглила на юг, към кюстендилското сдружение. Дали дивите свине бягат от вълци и чакали, ловците все още не знаят със сигурност, но търсят обяснение. Те искат да знаят и защо резултатите при отстрела на дива свиня този сезон са незапомнено слаби. Под 200 екземпляра от този вид отчитат, че са отстреляли ловците, при положение че в предишни години отстрелът е бил близо 600 броя за сезон, съобщават още отНационално ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България”.
Снимка: pixabay.com