Внимание, пожароопасен сезон! Организират доброволни формирования за гасене на пожари, изготвят се схеми за оповестяване при възникването им
Със заповед на министъра на околната среда и водите Манол Генов периодът от 1 април до 31 октомври 2025 година е определен за пожароопасен сезон в защитените територии, изключителна държавна собственост – национални паркове, резервати и поддържани резервати, съобщиха от пресцентъра на ековедомството.
Заповедта задължава регионалните инспекции по околната среда и водите и дирекциите на националните паркове да предприемат необходимите мерки за стриктното прилагане на плановете за противопожарно устройство в защитените територии в своите региони. Посочено е задължение в срок до 1 април да бъдат изготвени схемите за оповестяване на всички нива при възникване на пожари в защитените територии.
Започва изготвяне на графици за специализирано наблюдение в пожароопасните райони и се засилва превантивният контрол върху дейността на собственици и ползватели на обекти, гори, земи и водни площи за опазване от пожари в съответните защитени територии.
Също в срок до 1 април регионалните инспекции по околната среда и водите и дирекциите на националните паркове се задължават да изпратят до кметовете на общини предписания за информиране на населението за опасността от възникване на пожари, както и информация за санкциите, които ще бъдат налагани на нарушителите. По предписание на регионалните структури на Министерство на околната среда и водите кметовете на общини трябва да организират доброволни формирования за гасене на пожари в защитените територии.
До кметовете на общини се изпращат и предписания да не се допускат палежи на стърнища, слогове, крайпътни ивици и сухи треви. Паленето на стърнища и други растителни остатъци е абсолютно забранено. При него изгарят всички органични съставки в повърхностния слой на почвата. Унищожават се микро- и макроорганизми, полезни за почвеното плодородие, и с това се нарушава почвообразуващият процес. Създават се условия за изгаряне на лесозащитни пояси, дървета и храсти, а понякога и на цели горски масиви. В пожарите загиват много птици и животни.
Поради повишения риск от възникване на пожари в резултат на климатичните промени, повишаване на температурите и засушаване, както и предвид засиления туристически интерес към планините през летните месеци, Министерство на околната среда и водите призовава всички граждани да поддържат постоянна бдителност и да спазват стриктно мерките за превенция, за да не се допуска възникване на пожари в защитените територии, тъй като те са едни от най-опасните и трудни за овладяване бедствия.
Снимка: Zapadno.com – архив