Битката край Брезник по време на Сръбско-българската война е илюстрирана в комикс, който проследява и съдбите на семейство от града

Комиксът „Войната на капитаните“, който е издаден по-рано тази година, проследява различни етапи от Сръбско-българската война отпреди 140 години. Внимание е отделено и на решителната битка край Брезник. Авторът на комикса Димо Димитров е илюстрирал и сюжет, който проследява съдбите на семейство Тополови от Брезник, предаде репортер на Zapadno.com.

По време на войната отпреди 140 години важна роля е изиграла битката край Брезник. В ранното утро на 6 ноември 1885 година командирът на Радомирския отряд капитан Стефан Кисов насочва войниците си към височините Свети Никола и Света Троица, южно от Брезник, заети от сръбския ариергарден батальон с една батарея. Започнал по пладне, боят приключва три часа по-късно с пълен разгром на Радомирския отряд. В убити, ранени и пленени загубите на българите са около 300 души. От останалите Кисов успява да събере около 500 войници. С тях той отстъпва към Самоков, тъй като сръбската кавалерия в Перник прегражда пътя му към София.

Исторически факти, пречупени през погледа на автора на „Войната на капитаните“, са илюстрирани в комикса. Изданието е разделено на три глави. Една от тях акцентира върху битката край град Брезник и сюжета със семейство Тополови. „Става дума за една от първите битки. Първо става дума за Брезник, след това за Гургулят. Действието протича така: сърбите навлизат и в началото на войната те печелят, тъй като българите са очаквали нападение от юг. Става дума за краткия период от време, когато армията която се намира в близост, трябва да се отбранява сама. Това е някак си малко препратка от времето на турското робство, когато в България не е имало армия, има чети. И всъщност аз самият бях изненадан, когато разбрах, че е имало чети и след Освобождението. Това ме вдъховни да напиша първата глава на комикса. Той е разделен на три глави“, каза за Zapadno.com авторът Димо Димитров. Сюжетът със семейство Тополови от Брезник проследява съдбата на двама от мъжете във фамилията – бащата Здравко и дядото Стоян. „Разглежда се още в началото дилемата – да се биеш или да не се биеш. Защото всъщност винаги сме разглеждали в историята, че когато става дума да отбраняваш отечеството няма избор. Просто отиваш и се биеш за страната, за родината и така нататък. Но в комикса се разглежда един много сложен проблем. Бащата и дядото решават да се бият, но бащата има дилема. Той е баща, той е глава на семейството. Ако той умре може да обрече семейството си на глад и мизерия. Да Ви кажа честно моят комикс не е най-дълбокомисленото нещо. В смисъл има определена проблематика. Има определени истории, фигури, които се разглеждат вътре, но аз съм повече екшън комикс“, добави Димо Димитров. На страниците на „Войната на капитаните“ са илюстрирани капитан Стефан Кисов, сръбски герои и други участниците в сраженията отпреди 140 години.

Димо Димитров е от София, но има родословни корени от дупнишкото село Самораново. В годините около Освобождението на България Ильо Войвода е участвал активно за спасяването на населението в Дупница и освобождението на града от турците. Това е причината авторът на „Войната на капитаните“ да насочи вниманието си към Сръбско-българската война и битката край Брезник, в която Ильо Войвода участва. За подготовката на комикса той е черпил данни от Националния военноисторически музей и се е допитвал до историци. Работата по комикса е била предизвикателство за автора. „Когато правиш нещо графично е напълно различно от когато правиш нещо писано. В този случай ми помогна изключително много моето посещение във Военноисторическия музей в София. Но от друга страна имаше такива неща, които ако питаш който и да било историк, той няма как да ги знае. Примерно метеорологичното време, какво са яли, какво е било оборудването на конете“, каза още Димо Димитров. Авторът на „Войната на капитаните“ е фен на тази форма на изобразителното изкуство, при която рисунки предават истории или конкретна информация. Манга комиксите са от любимите му.

Обмисля се представяне на „Войната на капитаните“, което ще бъде в София. Комиксът може да се закупи единствено онлайн, а негов издател е издателството „Протон“.

Снимка: Zapadno.com – архив

Виж също...

Loading...