Брезничани са имали качествена вода от язовир „Красава“ през 2024 година, проби не са регистрирали отклонения от изискванията
Анализ на Регионална здравна инспекция-Перник на данните от проведения мониторинг на качеството на питейната вода за периода 2022 – 2024 година показва, че „Водоснабдяване“-Брезник постига изискванията за безопасно качество на питейните води по физико-химични, биологични и органолептични показатели, на водата подавана от експлоатираната от дружеството пречиствателна станция за питейни води. През 2024 година няма регистрирани отклонения от изискванията за качество, като за повечето характеристики, резултатите от провеждания през годините мониторинг са под границата на количествено определяне на метода за изпитване на съответната лаборатория, става ясно от анализ на структурата към Министерство на здравеопазването.
Анализът на динамиката на данните от собствения мониторинг показва устойчива тенденция на съответствие на водата от изхода на пречиствателната станция за питейни води в град Брезник с изискванията на Наредба № 9 от 16 март 2001 година. „Водоснабдяване“-Брезник носи отговорност за обработката и за пречистване на водата преди разпределението и във водопроводната мрежа, която се експлоатира и мониторира от ВиК-Перник. Предвид това, „Водоснабдяване“-Брезник в съответствие с новите изисквания на член 9 точка 5 от Наредба № 9 извършва оперативен контрол.
Оперативният контрол включва показателя „мътност“ на изхода на пречиствателната станция за питейни води с цел редовен контрол на ефикасността на пречистването. Считано от месец декември 2023 година показателят се контролира ежедневно на изход, както и след всяка филтърна клетка за преценка на ефикасността от пречистването. Всички измерени стойности в по-голямата си част не превишават 0,5 NTU. Констатирани са стойности от 1,2 – 1,5 NTU, но те са инцидент вследствие на превключване на новоизграденото трасе от язовир „Красава“ до помпена станция „Гърло“ към съществуващия водопровод до пречиствателната станция за питейни води в град Брезник.
Програмата за оперативен контрол включва и контрол на работния показател „Соматични колифаги” в необработената вода с цел контрол на ефикасността на процесите на обработка срещу микробиологични рискове. През 2024 година е извършен и пълен анализ на 81 броя характеристики, покриващи почти напълно изискванията на Наредба № 9, отбелязват от Регионална здравна инспекция-Перник.
Снимка: Zapadno.com – архив