Музеите в трънските села Студен извор и Бусинци преминават към лятно работно време
Музеите в трънските села Бусинци и Студен извор преминават към лятно време, съобщиха от Общински исторически музей-Трън.
Музеят на бусинската керамика в село Бусинци и Музеят на киселото мляко в село Студен извор вече ще очакват посетителите с лятно работно време. Музеите ще са отворени за посещения от сряда до неделя от 9:30 до18:00 часа. Обедната почивка за музеите ще е от 12:30 до 13:00 часа. Скалният параклис е отворен за посещения от сряда до неделя във времето между 9:00 и 17:00 часа, отбелязаха от музея в Трън.
Музеят в село Бусинци е открит през 1982 година и не е спирал да работи. Общият фонд на музея е съставен от 1 000 експоната. До сградата на музея е разположена работилницата-музей на един от известните майстори на бусинската керамика Петър Гигов, в която се намират над 100-годишна глинена пещ, камък за смилане на глазури и оцветители.
Музеят в село Студен извор е открит на 29 юни 2007 година. По случай откриването на музея, в град Трън се провежда първият Празник на българското кисело мляко, с богата фолклорна програма, конкурси за рисунка и есе на тема „Киселото мляко – българското име на дълголетието“, и конкурс за най-добро домашно приготвено кисело мляко. Музеят на киселото мляко съхранява и предава историята за доктор Стамен Григоров – откривател на бактерията Лактобацилус булгарикус, която седи в основата на киселото мляко.
Според предания светицата Петка е обитавала пещера, която се намира на някогашния градски център на Трън, а днес попада в трънския квартал “Баринци“. Днес тази пещера е известна като скалния параклис „Света Петка“. В годините преди 9-ти септември 1944 година скалният параклис е бил предпочитано място за извършване на кръщенета. Причината за това е, че Света Петка е закрилница на семейството и на децата. Местният историк Кирил Марков се е докосвал до стара духовна книга, известна като требник (книгата, която помага на свещениците при определените служби). След 1944 година скалният параклис в Трън е занемарен от тогавашната власт и така до 90-те години на миналия век. В тези години е възстановен стария вид на скалния параклис “Света Петка”, с който е известен пограничния град. Голяма заслуга за това има трънчанинът Кольо Ралчев, който е бил от заможна фамилия, притежавала частни варници за добив на вар.
Снимка: Zapadno.com – архив