Професор Владко Иванов от Трън завърши мащабната трилогия за произхода на българите, което е плод на 10-годишен труд

Латинската сентенция „Verba volant, scripta manent“, която в превод на български език означава „Казаното отлита, написаното остава“ намира отражение в трилогията „Българите“ на професор Владко Иванов. Наскоро той официално представи в град Трън третият том от авторския труд, на който е посветил 10 години от живота си, предаде репортер на Zapadno.com.

В края на миналата работна седмица зала „Екомилк“ на народно читалище „Гюрга Пинджурова-1895“ бе домакин на представянето на последната книга „Българите“. Авторският труд излезе от печат в края на 2024 година. Миналата година професор Владко Иванов представи в читалището на Трън двата си тома на книгата “Българите”. Научният си труд започнал да пише преди около 10 години. Том III е с подзаглавие „От Преддверието към Озарението – етнически, културни, теоретични и геополитически реки“ и е последната книга от поредицата, която е посветена на произхода на българите. Авторът и е на мнение, че по-подробен анализ във всяка област за произхода ни трябва да бъде извършен от специалистите в съответното направление. „По темата българи няма какво да се каже. Аз съм направил мономентален поглед върху историята на българите. Разбира се на базата на това, което е написано днес. Тъй като не съм тесен специалист, историк, да кажем археолог. Задача на останалите учени е да направят по-подробен анализ по различните направления. Например лингвисти, археолози, палеонтолози – всякакви учени, които въобще могат да оспорят тази теза, която аз защитавам. А не я защитавам само аз. Вече е категорично доказано, че ние сме народ на тракоскитите. Това е един народ. Категорично е доказано, че тракоскитите след това са всъщност славяните. Те са говорили един език. Когато говорим за трънско наречие, тъй като трънчани са планинци. Те са изолирани от големите пътища. Те затова са запазили старите наречия“, каза професор Владко Иванов в края на 2024 година.

Книгата е отпечатана в тираж 500 броя и трудът заема 800 страници. Издадена е от издателство „Хистореон“. Рецензията е направена от няколко специалисти, от които живее и работи в чужбина. Третият том на „Българите“ може да бъде закупен онлайн от специализирани сайтове за продажба на книги. Екземпляр от изданието е наличен и в библиотеката към читалището в град Трън. От издателството високо оценяват труда на професор Владко Иванов.

От издателството

„С удовлетворение завършваме нашия съвместен издателски проект Българите с тази книга, чийто автор е проф. Владко Иванов. Така неговата мащабна трилогия е завършена. Тя, без съмнение, ще бъде достоен принос за историографията на един период и на една територия, които са в основата на евразийството, не като съвременна политическа теория, а като цивилизаторска матрица, която има вечен характер.

Тази цивилизационна матрица през хилядолетията е свързвала Запада и Изтока и ние няма да изпадаме в заблуждението, че нейната роля е добра или лоша, през съвременните си твърде ограничени и догматизирани пред-диспозиции. Нейното влияние е могъщо и определящо за човешката история, от 3000 г. пр. Хр., когато Източната й покрайнина е отворена от нашите предци, през вековете на Копринения път, който е управляван от тези предци, през тектоничните размествания на по същество идентични етноси, до днешната трагедия в Украйна и Русия. Неразбирането на хилядолетното пулсиране на „Евразия” винаги е било заплащано тежко от виновни и невинни, често с изчезване на цели части от тези етноси.

Владко Иванов е дал един пример, един метод за разбирането на този гео-политически феномен, който според нас е в традицията, изградена някога от големия Американски историк от Руски произход (всъщност Запорожко-Казашки произход), Георгий Вернадски (1887 – 1973 г.) в многобройните му книги за Руската история, но най-вече в The Origins of Russia, 1959. В основата си неговото виждане за Евразия е „… поредица империи, започваща от Скитската, през Сарматската и Готската до Хунската“. Върху тази Панорама се развива и повествованието на Владко Иванов в неговия уникален стил и методология.

Почти всичко, което се съдържа в трилогията, ще е ново и / или непознато не само за любознателните, но и за квалифицираните ѝ читатели. По простата причина, че този период и тези територии никога не са представлявали интерес за българската историография, макар че ролята на Българите в нейната събитийност винаги е била водеща.

Благодарим на проф. Владко Иванов и на всички работили по този период.“

издателство „Хистореон“

За автора

Професор Владко Иванов е роден в град Трън през 1958 година. През 1976 година завършва единно средно политехническо училище „Гео Милев“, а през 1980 година – висшето народно военно училище „Васил Левски“. След това служи като офицер на българо-югославската и българо-гръцката граница. От 1989 година до 1991 година е слушател във военна академия „Георги Раковски“. Завършва Софийския университет „Св. Климент Охридски“, след което работи в управлението на Гранични войски-София. От 2001 година започва научна кариера в Академията на Министерството на вътрешните работи. Защитава докторат на тема „Организация на контрола на държавната граница“. Впоследствие заема длъжностите доцент и професор. Ръководи няколко катедри. Преподава също в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Нов български университет, Университетът по библиотекознание и информационни технологии, Югозападния университет „Неофит Рилски“, Национална спортна академия „Васил Левски“ и други. Основните му научни трудове са „Охраната на държавната граница и новият световен ред“, „България в съвременните съюзи на Европа“, „Управление на националната ориентация“ и „Българите“ – том I, том II и том III.

Снимка: библиотека към народно читалище „Гюрга Пинджурова-1895“

Виж също...

Loading...