Манастир в Трънско ще посрещне вярващи на Великден с Пасхална вечерня и великденски яйца

Пасхална вечерня ще бъде отслужена в манастира “Свети Четиридесет мъченици” в трънското село Лева река, съобщи за Zapadno.com изпълняващ длъжността „игумен“ отец Иван Генчев.

Пасхалната вечерня (Второ Възкресение) ще бъде отслужена на Великден (20 април) от 11:00 часа. На клира двама певци ще изпълнят църковни песнопения. Богослужението ще е отслужено от отец Иван Генчев. Специално за празника той ще осигури великденски яйца, от които всеки вярващ, посетил манастира ще може да си вземе по случай Възкресение Христово.

Всеки мирянин, който желае да му бъде отворен манастирът, може да позвъни на телефона на леля Мария от село Лева река – 0887 801 512.

Според местно предание мястото, на което е построен манастирът, било посочено лично от българския цар Петър Делян още в първите години на 11 век. В селото живеел стотникът от неговата армия Богдан, ослепял в битка. На връщане от важно сражение царят решил да се отбие в селото да го види. При вестта за идването на царя хората се впуснали в трескава подготовка за посрещане на василевса. Когато той и свитата му приближили, децата започнали да викат :“Идат! Идат!” Стотникът Богдан чул виковете и също излязъл да срещне царя, но в този миг пред очите му блеснала светлина и той възкликнал „Виждам“. Така прогледнал, а царят го прегърнал и после забил копието си в земята и поръчал на това място да се направи манастир на светите 40 мъченици, писа преди години сайтът gradski.org.

Преданието е само една легенда, която не кореспондира съвсем с историческите факти. Малко са и сигурните сведения за историята на този манастир. В „Държавен архив“-Перник е запазена стара летописна книга на училището в селото и там е отбелязано, че точния период на откриването му не се знае, но през 1846 година учебните занятия се водят в частни селски къщи. Учител е Стоимен Малолидарски от село Видрар. От 1847 година занятията се водят в новопостроената за целта черковна килия при манастира „Свети Четиридесет мъченици“. Пръв учител там е Никола П. Миленков от Лева река, преселил се в последствие в град Кюрия в Сърбия. По-късно е пристроена още една килия към църквата, която служела като общежитие на учениците от близки и по-далечни села.

Снимка: Zapadno.com – архив

Виж също...

Loading...