В чест на Гюрга Пинджурова в Трън пристигат неин личен приятел и близо 300 самодейци от региона и страната

На 26 април (събота) от 12:15 часа на открита сцена пред народно читалище „Гюрга Пинджурова-1895” в град Трън ще се проведе поредният празник в памет на именитата българска народна певица Гюрга Пинджурова. Събитието се организира по инициатива и с подкрепата на кмета на община Трън Цветислава Цветкова и народно читалище „Гюрга Пинджурова-1895”, съобщиха за Zapadno.com от трънската общинска администрация.

В 6-часовата празнична програма са се записали 21 институции и 292 броя участници – самодейци от 7 общини в областите Благоевград, София и Перник. Това са представители на народни читалища, клубове и неправителствени организации.

По покана на кмета на община Трън Цветислава Цветкова в програмата ще се включи и Васил Виденов, който е професионален народен певец от 40 години. Той и неговата съпруга Валентина Деспотова, която е била певица в ансамбъл „Филип Кутев“, са били лични приятели на Гюрга Пинджурова, другарували и пеели заедно. В програмата специално участие ще има оркестър „Краси Бенд“ с ръководител Красимир Кирилов от град Перник и солистка Кристина Янева. Оркестър „Краси Бенд“ е създаден през 2009 година. Имат един издаден албум със заглавие „Модерна българска сватба“ . В репертоара си имат авторски песни и свирят музика от всички етнографски области.

През 50-те и 60-те години на миналия век народната певица Гюрга Пинджурова е един от символите на българската самобитност. Гощавала гостите с любимите си песни и най-вече със знаменитата “Омиле ми, Ягодо”. Можела да свири и по 18 часа на пианото, без да помисли за ядене или почивка. „Най-разкошното цвете“ и „Трънския славей”, наричали Гюрга Пинджурова.

За девета поредна година Община Трън организира концерт-програма с участието на състави и изпълнители от Пернишко и страната. Със своя дълбок и емоционален глас, с вярното чувство към народната песен, с умението да внася нещо свое, Гюрга Пинджурова се утвърждава като една от най-добрите изпълнителки и става един от символите на българската самобитност.

Нека всички за пореден път се съберем и почетем празника в нейна чест като запеем: „Аз ти постилям шарени черги”, да заиграем българските хора, защото в Трън е най-хубаво, отбелязват организаторите.

Снимка: Община Трън

Виж също...

Loading...