Кметът В. Узунов: Изготвянето на бюджета на Община Брезник беше трудно, за първи път нямаме предвиден резерв в него

Бюджетът на Община Брезник за 2025 година беше приет единодушно от Общинския съвет и без никакви забележки. Макрорамката му за тази година възлиза на 15 622 046 лева. Държавните приходи възлизат на 8 785 128 лева, а местните – на 6 836 918 лева, пише вестник „Съперник“.

В тазгодишния бюджет на Община Брезник най-много средства са предвидени за сектор „Образование“ – 4 711 006 лева. За жилищно строителство, благоустройство, комунално стопанство и опазване на околната среда са предвидени 3 091 979 лева. След тях най-много пари са заделени за „Социално осигуряване, подпомагане и грижи“- 2 154 534 лева. За почивно дело, култура и религиозни дейности ще бъдат изразходвани 1 272 051 лева. Осигурени са средства и за културата.

През тази година е осигурено финансиране за провеждането на редица културни прояви. Сред тях са общинският фестивал „Сурова“, Граовският събор „Видовден“, празникът Петковден и други. Ще бъде подпомогната дейността и на спортните клубове. Общината е осигурила средства за дофинансирането на образованието и за обезпечаване на издръжката от местни приходи на основно училище „Христо Смирненски“ в село Ноевци. Осигурени са пари за допълнителна подкрепа на деца и ученици със специални образователни потребности, квалифицирано медицинско обслужване в учебните заведения и други дейности. В сферата на социалните услуги ще продължи изпълнението на проектите, насочени към уязвими групи като „Топъл обяд“, „Иновативни социално-здравни услуги“ и други.

Кметът на Брезник Васил Узунов коментира на провелата се в последния ден на април сесия, на която беше приет бюджетът, че за първи път се приема бюджет на Общината почти в средата на годината. Освен това изготвянето на бюджета за тази година е било доста трудно. „За първи път нямаме предвиден резерв, тъй като сме изпилили всичко до последно. Затова трябва да спазваме много стриктно разходването на всички заложени в него средства“, подчерта кметът и допълни: „Досега резервът можеше да бъде използван за компенсиране на извънредно появили се разходи, но сега това няма как да стане“, каза Васил Узунов.

Снимка: Zapadno.com – архив

Виж също...

Loading...