Ученици-пътешественици в етнографията на Граово посетиха Слаковци, където научиха повече за селото – ВИДЕО
Интересно посещение се състоя в народно читалище „Искра-1932“ в брезнишкото село Слаковци. Ученици, които членуват в клуб „Пътешественици в етнографията на Граово“ към брезнишкото средно училище „Васил Левски“ обогатиха познанията си за селото на импровизираната среща в кабинета на читалищния секретар Светла Пантелеева, предаде репортер на Zapadno.com.
Групата от ученици беше съпроводена от ръководителя на клуба и историк от Брезник Аниела Асенова, класният ръководител на 9 клас, от който има най-много членове в клуба, ръководителят на детската певческа група и детската група за словесен фолклор към народно читалище „Просвещение-1870“ Милена Цветанова и Елица Георгиева от дружеството „Трейс Рисорсиз“. Началото на срещата-разговор беше поставено с въпрос от ученичка, която попита дали има легенда за възникването на селото и кои са забележителностите му. Отговори на въпросите даде читалищният секретар на местното читалище Светла Пантелеева. Тя поясни, че селото е със стара история още от Средновековието, а първите записки за него датират от 1576 година. „Слаковци не е на това място, което е сега. Слаковци е било в Черна гора, Църногорският манастир. Там е било в подножието. Три пъти са се местили оттам и са идвали на това място.“, разказа Светла Пантелеева и поясни, че първото заселване на Слаковци на сегашното му местоположение е предизвикано вследствие на чума в региона, където селището е било преди това.
Сред забележителностите на селото е местната църква, която се оказва, че е третата такава за Слаковци и е била изградена през 1873 година. Друга интересна подробност за селото е, че по време на турското робство местното население е работило в турски чифлик, който се намирал на Бърдото. По това време местните жители на Слаковци получили и собствена земя, която да обработват. „Чифликчията не е бил много лош, човекът им разрешава да си направят чешма. Тази чешма е в горния край на селото, иззидана е с камък и ние все и викахме „Старата чешма“, защото тя е от турско време. Малко по-насам имаме един извор, вика му „Буката“. Той е бил като кладенец, оттам хората са си взимали вода, но постепенно земята започва да пада в кладенеца и се изравнява. Трябвало да го изчистят, но няма как да слезнат надолу. Затова взимат едно дърво, бука. Издълбават я като коруба, пускат долу корубата в кладенеца и започват да чистят. И оттам си носи името „Буката“.“, разказа още Светла Пантелеева пред любознателните пътешественици и добави, че в селото има още една чешма, която се казва „Митина“.
Освен легенди и истории за Слаковци, учениците чуха и преживявания на местни жители, които бяха представени на характерния граовски диалект. От читалището на селото направиха и кратки препитвания с гатанки, които затрудниха учениците заради граовския изговор.
Посещението на пътешествениците стана още по-вълнуващо с изпяването на две песни, които местната самодейна певица Светла Райчева представи. „Аз каквото знам искам да предам на младите и много се радвам, че млади деца като вас искат да знаят, защото това е много ценно. Всичко, което съм научила от по-стари, от детската градина още са ни учили да пееме. Има много хубави песни. Нашите песни, граовските са повече за Крали Марко.“, каза Светла Райчева и разказа какво е наследила от своя баща, който бил известен в региона със своята певческа дарба.
Членовете на клуб „Пътешественици в етнографията на Граово“ поставиха и друг въпрос към местните самодейци. Учениците искаха да узнаят как се приготвя ракията. Майсторлъкът на този занаят беше разказана от местната самодейка Анка Костадинова, която сама приготвя ракия.
Посещението на брезнишките пътешественици беше първото от поредица такива, които ще се провеждат в община Брезник. Съдействие за транспорта оказа местното дружество „Трейс Рисорсиз“. „Днес е първата инициатива, с която излизаме от училище. Ето сега се запознаха с част от песните. Пак ще идваме, ще ги каним жените. Смятаме на 8 март да ходим на Брезнишки извор, защото там има страхотни истории, легенди и така нататък. Идеята ми е да могат да общуват с хората, да могат да задават въпроси – един вид да растат като екскурзоводи в Брезнишко. Да знаят историята на Брезнишко, на Граово и да могат да общуват. Много благодаря на мината, на „Трейс Рисорсиз“ в лицето на Ели. Те просто безвъзмездно ни предоставиха автобус и съм много благодарна, защото това е голям жест. Децата да не дават парички за това нещо.“, сподели ръководителят на клуб „Пътешественици в етнографията на Граово“ Аниела Асенова.
Вижте какво разказаха местни жители за село Слаковци на пътешествениците от Брезник във видеата на Zapadno.com: